Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 28/8/2008
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: ştiri
Autorul articolului: UMSZ
Titlul articolului: Pontos határidő, vagy mégsem?
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://umsz.manna.ro/index.php?menu_id=2101&cikk=76170


Numele cotidianului

A kormány kitűzte a parlamenti választások időpontját, de továbbra is kérdéses, hogy meg lehet-e tartani idén a voksolást, illetve alkalmazható-e – most először – a névre szóló szavazásként ismertté vált egyéni választókerületes rendszer.

November 30-ára tűzte ki a kormány a választások időpontját. A kabinet szerdai ülésén összesen tíz jogszabályt fogadott el, hogy – amint a miniszterelnök hangsúlyozta – a voksolás a lehető legjobb körülmények között zajlódjon le.

Kételyek eloszlatása

A kormány az utolsó pillanatban döntött. A választási törvény szerint az időpontot a voksolás előtt legalább 90 nappal kell kijelölni. Ha szerdán nem sikerült volna elfogadni a határozatot, a szavazás a téli ünnepek idejére esik, vagy jövő évre halasztódik.

Valentin Iliescu PDL-képviselő – a kormányra mutogat

Fotó: Agerpres

Valentin Iliescu PDL-képviselő – a kormányra mutogat

A kormányülés utáni sajtótájékoztatón a miniszterelnök hangsúlyozta: a határozat a lehető legegyszerűbb válasz az alaptalan vádakra – főleg a Demokrata-liberális Párt (PDL) részéről -, miszerint a liberálisok jövő tavaszra készülnek halasztani a választásokat.

Bizonytalanság

Noha az alkotmánybíróság márciusban elutasította a Nagy-Románia Párt (PRM) és a Konzervatív Párt két képviselőjének óvását, továbbra sem vehető biztosra, hogy novemberben alkalmazható az egyéni választókerületes voksolás. A PRM újabb, ezúttal táblabírósági óvást készít.

Lucian Bolcaş alelnök, aki egyébként elismert jogász, augusztus közepén a kormányhoz fordult, kérve a választókerületek kijelöléséről szóló határozat visszavonását. A Nagy-Románia Párt szerint a kerületek felosztása a törvény megsértésével történt.

A tavasszal elfogadott új választási törvény 12. cikkelye szerint a kerületek felosztásáról kormányhatározat rendelkezik a parlament külön e célra létrehozott bizottságának döntése alapján a törvény életbe lépésétől számított 90 napon belül.

A megszabott határidőig a különbizottság adós maradt négy megye felosztásával, így ezekben a határokat a kormány húzta meg, engedve az ellenzék nyomásának, amely azzal vádolta a kabinetet, hogy a névre szóló szavazás elodázásában érdekelt.

Bolcaş szerint a kormánynak harminc napja van, hogy visszavonja határozatát, és újat fogadjon el, amely tiszteletben tartja a választási törvényt. Ellenkező esetben a PRM a táblabírósághoz fordul. Egyelőre senki nem tudja, milyen következményekkel járna, ha az eljárásból a Nagy-Románia Párt kerülne ki győztesen. Kérdés, hogy megtartható-e az egyéni választás, ha a választókerületeket netalán újra kell rajzolni, és ha igen, tartható-e a november 30-i dátum.

Szoros határidők

Ha a bíróság netán a PRM-nek ad igazat, és a parlamenti különbizottságnak, majd a kormánynak újra kell „szabnia” a kerületeket, ezzel feje tetejére áll az egész választási naptár. A jelenlegi helyzet szerint a polgármestereknek és a prefektusoknak szeptember végéig kell elhatárolniuk a szavazókörzeteket. Október 21. a jelölések benyújtásának határideje, a kampány pedig 31-én kezdődne.

A menetrendet azonban jócskán megbolygathatja, ha a választókerületek határai átrendeződnek. Ugyanakkor a parlamenti bizottságban is elhúzódhat a vita, hiszen a jelenlegi felosztással a PRM-n kívül is többen elégedetlenek. A leghangosabb ellenző a PD-L, amely azzal vádolja a kormányt, hogy a felosztással a liberális jelölteket hozta kedvező helyzetbe.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.